انتساب به دین زمینۀ خودشیفتگی جامعه
 • شهریور 25, 1400 ساعت: ۱۶:۰۶
 • بازدید 637
  11
  نکاتی پیرامون «خودستایی» از دیدگاه قرآن

  خودستایی، میوۀ ناگوار خودشیفتگی است که دامن‌گیر فرد یا جامعه‌ای به‌سان بنی‌اسرائیل می‌شود. البته آسیب‌هایی  که در اثر ابتلاء یک جامعه به رذائل اخلاقی به وجود می‌آید به مراتب بیش‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود …..

  ارسال توسط :
  پ
  پ

  «أَ لَمْ تَرَ إِلَى الَّذينَ يُزَكُّونَ أَنْفُسَهُمْ بَلِ اللَّهُ يُزَكِّي مَنْ يَشاءُ وَ لا يُظْلَمُونَ فَتيلا»

  (آيا به كسانى كه خود را پاك و رشديافته مى‏شمرند ننگريسته‏اى؟ آنان حق ندارند زبان به مدح خويش بگشايند، بلكه خداست كه هركه را بخواهد به پاكى مى‏ستايد و در ستايش آنان به اندازه رشته هسته خرمايى به آنان ستم نمى‏شود.)[نساء/۴۹]

  خودستایی، میوۀ ناگوار خودشیفتگی است که دامن‌گیر فرد یا جامعه‌ای به‌سان بنی‌اسرائیل می‌شود. البته آسیبهایی  که در اثر ابتلاء یک جامعه به رذائل اخلاقی به وجود می‌آید به مراتب بیشتر و خطرناک‌تر خواهد بود.

  زمینه‌های خود شیفتگی متعدد است(ثروت، قدرت، علم، عبادت و …)؛ آن‌چه موجب خودشیفتگی و خودستائی بنی‌اسرائیل و پیامدهای ناگوار آن شد و قرآن کریم جامعه اسلامی را نسبت به آن بر حذر می‌دارد، خودشیفتگی به جهت انتساب به دین است.

  جامی از زلال المیزان

  رمضان ۱۴۴۱

  خودستایی، میوۀ ناگوار خودشیفتگی است که دامن‌گیر فرد یا جامعه‌ای به‌سان بنی‌اسرائیل می‌شود. البته آسیب‌هایی  که در اثر ابتلاء یک جامعه به رذائل اخلاقی به وجود می‌آید به مراتب بیش‌تر و خطرناک‌تر خواهد بود ....

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد، منتشر نخواهد شد.